Роганська селищна військова адміністрація

Харківської області

Попередження недопущення випадків захворювання на ботулізм

Дата: 29.05.2018 16:16
Кількість переглядів: 760

Фото без опису

Ботулізм являє собою досить важке захворювання токсико-інфекційного характеру, особливості перебігу якого призводять до ураження нервової системи, спинного і довгастого мозку. Ботулізм, симптоми якого проявляються при попаданні в організм ботулотоксин-містять продуктів, аерозолів і води, в результаті комплексу процесів призводить також до розвитку гострої та прогресуючої дихальної недостатності. В результаті відсутності належного лікування ботулізму не виключається настання летального результату.

Загальний опис

Для визначення цього захворювання використано латинське слово botulus, в перекладі означає ковбасу. Справа в тому, що вперше збудник даного захворювання був виявлений саме в ковбасі, а згодом - і в тілах загиблих після її вживання людей. І по сьогоднішній день в якості основних причин ботулізму виділяють вживання в їжу шинки, копченої риби та солоної риби.

Крім попадання токсинів з їжею, можливі й інші шляхи зараження ботулізмом, що визначає такі види цього захворювання, як, наприклад, ботулізм новонароджених або ранової ботулізм. За рахунок гарної усмоктуваності насичення токсином крові відбувається вже протягом першої доби з моменту його попадання в організм, проте ті його дози, контакту яких з нервовою тканиною не сталося, вже на третю-четверту добу з організму виводяться з сечею. Що стосується патогенетичних механізмів, що сприяють розвитку інтоксикації, то на даний момент вони не до кінця зрозумілі.

Причини ботулізму. Способи передачі

В якості джерел і резервуарів інфекції ботулізму виступає грунт, а також синантропні тварини, тобто синантропи - істоти, що живуть разом з людьми в масштабах їх жител, так і істоти, що знаходяться в безпосередній близькості від них, а саме зовнішні і внутрішні паразити (комарі, кліщі, гельмінти, блохи тощо), миші, пацюки, горобці, ластівки і т.д. Також сюди відноситься риба, водоплавні птахи і власне люди.

Якщо носієм збудника даного захворювання є тварина, то видимого для нього шкоди під впливом інфекції не виявляється. Що стосується безпосередньо хворих осіб, то для тих, хто їх оточує, епідеміологічно небезпечними вони не є.

Виділення бактерій з зараженого організму в будь-яких варіантах відбувається фекальним або оральним шляхом при подальшому попаданні їх в воду, грунт тощо Зовнішня середа по частині окремих своїх елементів може забруднюватися через розкладання загиблих від розглянутого захворювання птахів і гризунів (тобто безпосередньо через їхні трупи). Власне механізм передачі захворювання є фекально-оральним.

Що стосується причин ботулізму, то вони полягають у вживанні таких продуктів в їжу, як домашня консервація (особливо це овочі та гриби), шинка, риба (солона, копчена), ковбаси. Майже всі ті продукти, які зазнали ґрунтової забруднення або забруднення допомогою вмісту кишечника тварин, риб і птахів, містять у собі спори збудника захворювання, розглянутого нами.

Ботулізм у новонароджених, а також ранової ботулізм зустрічаються набагато рідше. У першому разі захворювання виникає на тлі потрапляння в кишечник клостридій при подальшому виробленню ними в ньому токсину, у другому випадку за рахунок відсутності доступу кисню при ранах некротизованного і размозженного типу створюються наближені до анаеробних умови, в результаті чого у них починають проростати суперечки при подальшій акумуляції ботулотоксину.

Примітно, що хороше всмоктування токсину відзначається не тільки при розгляді цього процесу в рамках слизової ШКТ, але також і при такому процесі, актуальному для очних слизових і слизових верхніх дихальних шляхів. Це, в свою чергу, визначає відповідну небезпеку токсину при можливому його застосуванні в якості зброї біологічного типу.

Якщо говорити про сприйнятливості до ботулизму людей, то вона, як можна помітити, досить висока. Враховуючи той факт, що активність токсину відбувається в рамках мінімальних доз, то це, в свою чергу, виключає можливість появи відповідних імунних реакцій з боку організму, відповідно, імунітет у відношенні такого впливу просто не виробляється.

Ботулізм: симптоми

Тривалість інкубаційного періоду цього захворювання в переважній більшості випадків досить коротке і складає порядку декількох годин. Між тим, в деяких випадках можливо його подовження до терміну в 7-10 діб, що, відповідно, визначає необхідність в постійному спостереженні протягом цього часу за тим, яким буде стан здоров'я кожного з осіб, які вжили продукт, який виступив в якості основної причини для появи першого зазначеного випадку цього захворювання.

Що стосується початкового періоду, то тут симптоматика захворювання може характеризуватися власної нечіткістю, а також змазаністю, тобто схожістю з рядом інших видів захворювань, в результаті чого раннє діагностування стає скрутним. Виходячи з характеру клініки даного періоду, можуть бути виділені наступні його умовні варіації з характерною для них симптоматикою:

 • Гастроэнтеритический. З'являються виражені больові відчуття переймоподібного типу в області епігастрію, може також з'явитися блювання (одно - або дворазова) з виділенням з'їдених продуктів. Перебіг захворювання може нагадувати симптоматику харчової токсикоінфекції. Одночасно з цим важливо брати до уваги той факт, що для ботулізму не є характерним виражене підвищення температури, при цьому його течією властиво розвиток значною сухості, що відзначаються в області слизових ротової порожнини, причому невелика, по суті, втрата рідини в цьому випадку такого прояву не пояснює. Також під часті симптоми даного періоду потрапляє утрудненість в проходженні вздовж стравоходу їжі, що описується хворими як відчуття «грудки в горлі».

 • «Очної». Для нього характерна поява розладів, пов'язаних із зоровою функцією. Зокрема такими розладами можуть стати «мушки» або туман перед очима, відчуття сітки і втрата чіткості у розгляді контурів навколишніх предметів. Можливе опущення повік (або птоз), косоокість, нерівномірність у стані зіниць або їх розширення, двоїння в очах. Буває і так, що в цей період розвивається так звана гостра далекозорість, скорегувати яку можна з використанням плюсових лінз для цього. Важкі випадки перебігу захворювання можуть супроводжуватися також і нерухомістю очних яблук.

 • Дихальної недостатності. Даний варіант перебігу ботулізму є самим небезпечним із перерахованих, як мінімум чинності блискавичності власного розвитку. Прояви дихальної недостатності полягають у появі задишки і тахікардії, ціанозу (тобто синюшності слизових і шкіри). Дихання по типу в будь-якому з варіантів визначається як патологічний. Власне небезпека цього періоду полягає в тому, що, крім вираженості перелічених проявів, у ньому стає можливим настання летального результату, причому воно може наступити протягом найближчих 3-4 годин.

Тепер зупинимося дещо детальніше на етапі розпалу ботулізму. Клініка проявів цього захворювання є досить характерною, виділяється вона поєднанням деяких синдромів. Так, відзначаються порушення в русі очних яблук, порушується ковтання, що спочатку стосується лише жорстких продуктів харчування, а після - і рідких. В останньому випадку навіть спроба пиття звичайної води призводить до її виливання через ніс, що відбувається в результаті парезу ковтальних м'язів (тобто їх характерною слабкості через «відключення» від нервової системи).

Крім цього в рамках даного періоду перебігу захворювання відзначаються порушення фонації, для яких характерна послідовність перебігу у вигляді чотирьох основних стадій. Так, спочатку зазначається осиплість голосу або зниження тембру, що відбувається в результаті сухості, що відзначається в слизових зв'язок.

Далі починає розвиватися дизартрія, що виявляється за описом відчуттям «каші у роті», після чого може спостерігатися зміна голосу на користь гугнявості. Зрештою, зміни досягають стадії появи повної афонії, тобто відсутності голосу в промовистої його формі при переході до шепоту, що пояснюється парезом голосових зв'язок. З-за відсутності кашльового поштовху у хворого виникають напади задухи, що відбувається внаслідок попадання в гортань рідини або слизу.

У деяких випадках (хоча і не на постійній основі) можуть спостерігатися иннервационные порушення, що проявляються у вигляді перекошування особи, а також неможливості оскалу зубів тощо

Також при розпалі ботулізму у хворих можуть виникати скарги на виражену м'язову слабкість, нестійкість ходи (яку можна порівняти з ходою п'яного людини). Перші години захворювання можуть протікати в комплексі з сухістю слизових ротової порожнини, запорами.

Що стосується температури, то вона найчастіше має нормальні показники, лише зрідка підвищуючись до субфебрильних відміток. Також з'являється тахікардія (почастішання серцебиття), можлива артеріальна гіпертензія (тобто підвищення тиску), задишка, поверховість дихання, расширенность зіниць. Тахікардія також може чергуватися з брадикардією (стан, при якому, навпаки, частота серцевих скорочень знижується).

Можливі уродинамічні порушення, що проявляються у вигляді мимовільного сечовипускання або, навпаки, у вигляді гострої затримки виділення сечі. Актуальна м'язова слабкість найбільшою мірою виражена в області потиличних м'язів, що, в свою чергу, призводить до свисанию голови і до спроб пацієнтів до її придерживанию. Збереження цього стану може досягати близько півроку. Слухові функції і свідомість залишаються в нормі, які-небудь порушення в чутливій сфері також відсутні.

Ранової ботулізм, дитячий ботулізм: основні особливості

Як ми вже відзначили, ці форми ботулізму зустрічаються не так часто. Між тим, є певні характерні для них особливості:

 • зараження відбувається спороутворюючими, а не вегетативними формами;

 • зазначається тривалість перебігу інкубаційного періоду;

 • відсутній гастроэнтеритический період у перебігу захворювання;

 • симптоми ботулізму у новонароджених виявляються в слабкості смоктання або і зовсім відмовитися від нього, млявості і в затримці стільця, в ослабленні смоктального або ковтального рефлексів, актуальна і офтальмологічна (вище - «очна») симптоматика захворювання, плач хрипкий;

 • ускладнення у дітей (наприклад, у формі пневмоній), відзначаються значно частіше, крім того, частіше серед них відзначаються і летальні випадки.

Ускладнення ботулізму

Ускладнення ботулізму можуть бути трьох типів, для кожного з яких характерні власні прояви:

 • Специфічні ускладнення. Сюди відноситься міозит при частому ураженні литкових, потиличних і стегнових м'язів, що проявляється у вигляді припухлості і ускладненості у спробах здійснення рухів, а також у хворобливості. Крім міозиту не виключається можливість такого специфічного ускладнення, як поразка нервових серцевих вузлів, що, в свою чергу, призводить до утворення у пацієнтів аритмій.

 • Бактеріальні (вторинні) ускладнення. Сюди відноситься пневмонія і гнійна форма трахеобронхіту, ателектази і пієлонефрит, а також сепсис.

 • Постлечебные (або ятрогенні) ускладнення. Проявляються вони у формі атрофії кишечника, сироваткової хвороби, гіперфосфатемії, гіперглікемії.

Діагностування

Діагностика ботулізму ґрунтується на врахуванні наступних даних:


 - епідемічні дані (наприклад, вживання хворими продуктів домашньої консервації);
 - клінічні дані (зосередження ураження нервової системи та його симетричність, актуальність інтоксикаційного, гарячкового, менингиального і загальномозкових синдромів);
 - дані лабораторної діагностики (зокрема вона орієнтована на виявлення збудника в біоматеріалах пацієнта і в продуктах, також застосовні РН (тобто реакція нейтралізації) в комплексі з ІФА (імуноферментний аналіз));
 - дані щодо виявлення рівня специфічного типу ферментів, на підставі яких визначається ступінь компенсації, актуальна для судин і серця (додатково в даному випадку проводиться ЕКГ).

Ботулізм: лікування

Тривалість перебігу захворювання може становити близько близько трьох тижнів, що актуально за умови забезпечення необхідного лікування. Відновлення неврологічної симптоматики проводиться в зворотному порядку, зосереджуючись спочатку на диханні, а після - на ковтанні.

Інші прояви симптомів ботулізму виліковуються без якоїсь особливої послідовності, можливо і їх збереження протягом тривалого часового періоду (близько 1,5 міс. і довше). У пацієнтів, які перехворіли на ботулізм, всі симптоми зникають без сліду, відповідно, і без яких-небудь наслідків. Якщо лікування не проводиться, то не виключається можливість летального результату. Саме лікування зокрема полягає у кількох етапах:

 • Використання протівоботулініческой кінської антитоксичної сироватки, яка, в свою чергу, може бути моновалентною або полівалентною (даний варіант актуальний при невідомому типі впливає ботулотоксину). Також може бути використаний людський иммуноглобин (противоботулинический).

 • З сироваткою, зазначеної вище в будь-якому з її варіантів вводиться також преднізолон, чиє дію покликане виключити можливість розвитку анафілактичного шоку. Також, для недопущення останнього прояви до введення сироватки проводиться проба з використанням малих доз, згодом чого, якщо не виникає алергічна реакція, то доза преднізолону збільшується.

 • В результаті актуального для хворих парезу підвищується ризик закупорки у них дихальних шляхів і розвитку дихальної недостатності. Ці фактори є загрозою для життя, а тому необхідно забезпечити хворим парентеральне та зондове харчування при одночасному підключенні їх до апарату штучної вентиляції легенів.

 • У разі актуальності ураження міокарда пропонуються цитопротекторы.

 • Бактеріальні ускладнення вимагають використання антибіотиків широкого спектру дії.

 • Ранні стадії захворювання передбачають необхідність впливу на збудника також і через ШКТ, що досягається за рахунок очисних клізм, промивання шлунка і призначення сорбентів.

Додатково призначається дієта (№10), з раціону виключаються страви, насичені екстрактивними складовими, а також жирні продукти і прянощі. Пропонується також напівпостільний/постільний режим.

Важливим моментом, який слід виділити в якості підсумку нашої статті, є необхідність негайного виклику «швидкої допомоги» при ознаках харчового отруєння (нудота і блювання, біль в животі) в комплексі з вираженою м'язовою слабкістю, мовними і зоровими порушеннями, а також з глотательными порушеннями. В іншому випадку зволікання і виключення такої допомоги може призвести до летального результату!

Перша допомога при ботулізмі (отруєння з підозрою на це захворювання) полягає, крім виклику швидкої, у дачі хворому великої кількості рідини і забезпечення йому доступу до свіжого повітря. У разі припинення дихання необхідно перейти до процедури штучного дихання. Також важливо знайти, по можливості, залишки тієї їжі, яка була до настання такого стану з'їдена хворим - це необхідно для проведення лабораторних аналізів.

 метою попередження харчових отруєнь необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:

- не брати в дорогу та на відпочинок продукти, що швидко псуються;

- такі продукти зберігати тільки в холодильнику та обов’язково дотримуватися термінів їхньої реалізації;

- ретельно проварювати, тушкувати і просмажувати харчові продукти, особливо консервовані, безпосередньо перед вживанням. Залишки їжі на наступний день перед вживанням обов’язково прокип’ятити чи протушкувати;

- сирі і варені продукти при приготуванні їжі обробляти окремим розроблювальним інвентарем (ножі, дошки);

- захищати харчові продукти і продовольчу сировину від випадкових забруднень, зберігати їх у закритому посуді;

- не купувати продукти харчування на стихійних ринках з рук у приватних осіб.

У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння (слабкість, підвищення температури тіла, нудота, біль в животі, блювання, пронос тощо) не займайтесь самолікуванням, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи за допомогою медпрацівників.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь